En büyük Ceza-Ayben Sitesi
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

En büyük Ceza-Ayben Sitesi

En güzel Ceza-Ayben Fan ! Durma üye ol sende mutlu ol !!

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Röpörtaj'ı ilk Sen 0kU!

YazarMesaj
daRk-quééN!
Admin
Admin
daRk-quééN!

Röpörtaj'ı ilk Sen 0kU! Empty
MesajKonu: Röpörtaj'ı ilk Sen 0kU!   Röpörtaj'ı ilk Sen 0kU! Icon_minitimeC.tesi Tem. 12, 2008 3:12 pm

ewet arklar ilk okuyan siz olun : )
yaptığım küçük bi araçtırma sonucu buldum : )
emeğe saygı LÜTFEN !!!

Rap’çilerin yüzde 99’u bana düşman benim tek mermi sıkmışlığım yok! dedi sagopa kajmer !
22 Mart 2008
Hakan GENCE nin röpörtaj'ı
Rap’çilerin yüzde 99’u bana düşman benim tek mermi sıkmışlığım yok
Rap müzik dinleyip de Sagopa Kajmer’i tanımayan yok. Pop, rock, ****l dinleyenler de onun şarkılarına kayıtsız değil. Sözlerindeki karamsar hava ve Türkçe’yi kullanışı hayranlarının hoşuna gidiyor. Merak edenler için gerçek adı Yunus Özyavuz (30).

Samsun doğumlu, İstanbul Üniversitesi Fars Dili ve Edebiyatı mezunu. Müziğe yerel bir radyoda DJ’lik yaparak başladı, 1998’de Kuvvetmira’yı kurdu, prodüktörlük yaptı. Gora filminin müziklerini yaptıktan sonra dinleyici kitlesi genişledi. Sagopa Kajmer, geçen hafta 17 şarkıdan oluşan yeni albümü "Kötü İnsanları Tanıma Senesi"ni çıkardı. Onunla yeni albümünü ve rap alemini konuştuk.

Müziğe başladığınız yıllarda protest bir tarzınız vardı. Zamanla sözleriniz aşk ve acı üzerinde yoğunlaştı. Bu değişim neden?

-Zamanında üniversitede okurken her gün eylemler oluyordu. Okula hep korkarak gittim. Birçok kez polisle tartıştım. Hem okudum, hem yoruldum. O dönemdeki şarkılarımda da bunlardan bahsettim. Şimdi farklı şeyler yaşıyorum. Yazdıklarım da o değişkenlikle yön buluyor.

Küfür içeren şarkılarınız da vardı. Zamanla bu sözler yok oldu. O bir moda mıydı?

-Önceden rapimin ağzı bozuktu. Sonra içimden bir ses "Böyle yapma" dedi. Argoda hálá ağırlığım var, ama küfre gelince, itici buluyorum. Artık olgunlaştım. Bu işi Amerika’daki gibi yapmak bir Türk için yersiz, bunu anlamak bana yardımcı oldu. Çiçek gibi yaz mis koksun.

Peki sizi sert şarkı sözleriniz için sevenleri kaybettiniz mi?

-Eski tarzın fanları zamanla bu tarza da kapıldılar. Hálá eski fanlarımı konserlerimde görürüm ve "Ölümüne Sago" bayraklarıyla bana destek verirler.

Birçok rapçi popçularla düet yapıyor. Bu duruma nasıl bakıyorsunuz?

- Herkesin yolu farklı. O kadar seçiciyim ki hemen hemen çalışmak istediğim hiç kimse yok diyebilirim. Rahmetli Barış Manço yaşasaydı kapısına gidip ona "Gönül Bağı’nı yorumlayalım üstat" derdim. Nur Yoldaş’la da çalışmak isterdim.

Gora filmine müzik yapmanız, bazıları tarafından popüler bir iş bulunarak eleştirildi?

-Cem Yılmaz’la sanat bizi tanıştırdı. Profesyonelce iş yaptık. Eleştirenleri biliyorum, bir baltaya sap olamamışlar, onların baltaları bir gazete köşesine denk gelen bir kalem olmuş; o da bir gün kırılır yanarlar hallerine. Ben, yaptığım işlerin ağırlığı oldukça hafiflemem.

Rap camiasında eğitim seviyesinin düşük olduğu söylenir. Siz ne diyorsunuz?

-Dinleyicilerin çoğu öğrenci. Ama rapi icra edenlerin çoğu okumamış. Kendini geliştireceğine milleti geliştirmeye çalışıyor, kelimeleri yalan yanlış kullanıyorlar. Dinleyiciler okuyor, onları daha çok motive etmek lazım, cahilce yoldan çıkarmak değil.

Rapte hep sözlü sataşmalar olur. Çoğu rapçinin hedefi de sizsiniz. Sizi sevmiyorlar mı?

- Çünkü ben gerçekten sağlam lokmayım, işimin eriyim, ehliyim. İnsanlar takmış bana ve eşime. Şu an rap yapanların yüzde 99’u bana düşman ve benim hiçbirine tek mermi sıkmışlığım yok. Zaten söylenenlerin büyük kısmını dinlemedim. Çünkü anneme, eşime ve aileme küfrediyorlar. Bunun sonu ağır olur. Onlar zamanı gelince dediklerinden ötürü utanırlar, ben adamı sessiz kalarak çatlatırım.

Ceza’ya ilk yıllarında destek verdiniz. Son zamanlarda ise hep dargın olduğunuz konuşuldu. Şu anda durum nasıl?

-Her şey zaman gibi geçti, geride kalanlar yaşanan anılar olarak kaldı. Ben bir kin içerisinde yüzmüyorum, sadece bazı haklarım var ve bu haklarıma taciz edene karşı savaşıyorum. Kimseye düşmanlığım yok. Ayrıca kimsenin var olmasında payım da olmadı.

Size 21. yüzyılın melankolik filozofu diyenler var. Katılıyor musunuz?

-Felsefeyi sevmem, o işin içinde şeytan vardır. Derviş olarak görülmeyi isterim. Melankolik olduğum doğru. Ben Yunus’un mirasını taşıyan herhangi bir yunusum, Muhammed’in geçtiği yolların tozuyum, tıpkı üstatlarım gibi.

Şarkı sözlerinizde din de işleniyor. Bu da bazı kesimler tarafından eleştiriliyor...

-Din hayatın temeli. Maneviyat dev saray. Kim neyi neden eleştiriyormuş? Hem onlara ne? Hepsine hidayet ve dosdoğru bir yol diliyorum. Keşke eleştirdikleri şeyin ne olduğunu anlayabilseler. Eleştirenler kulaklarında çıkan kılları alsın ve tırnaklarını kessin.

Yeni albümdeki şarkı sözleri için "Daha zor anlaşılacak" diyorsunuz. Neden bir şarkıcı sözleri daha zor anlaşılsın ister?

-Önceden albüme bilmedikleri kelimelerin açıklamalarını koydum. Baktım ki sözler hemen kavranıyor. Bu sefer albümde kelimelerin açıklamalarını vermedim. Sözlükler devreye girsin, biraz edebiyatın içine girsinler istedim. Aslında daha zor anlaşılmak diye bir şey yok, sadece yazdıklarımın üzerinde düşünmelerini ve farklı anlamlar çıkarmalarını istiyorum.
http://sagoemreaydnfan.mutluforum.org/index.htm

Röpörtaj'ı ilk Sen 0kU!
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-